Sürgősségi ügyelet

Kutyák és macskák
részére 0-24-ig

Időpontfoglalás
szakrendeléseinkre

IDŐPONTFOGLALÁS ÁLTALÁNOS RENDELÉSEINKRE

Fogászati szakrendelés

Dr. Maticsek Krisztina

Hétfő: 15:00 – 17:00
Szerda 9:00 – 18:00
Péntek 9:00 – 14:00

Dr. Maticsek Krisztina

Bemutatkozás
Egész gyermekkoromat állatok közt töltöttem, mivel nagypapám pónikat, teheneket, juhokat tartott. Emellett kutyusok, cicák, hörcsögök, papagájok és teknősök sem hiányozhattak az otthoni állatkertből. Az állatok védelme és gyógyítása hivatalosan is a hivatásommá vált, mikor 2016-ban megszereztem az állatorvosi diplomámat.

Fogászati szakirányú továbbképzések:
– 2022: Dublinban Dr. Ingrid Tundo (Európai kisállat fogász specialista) által tartott többnapos kurzus keretein belül fogászati alapismereteket szereztem
– 2023: Dentistry I. ESAVS (European School of Advanced Veterinary Studies) – Introduction to Dentistry, Diagnostics & Extractions 
– 2024: Dentistry II. ESAVS – Periodontics & Feline Dentistry

Főbb érdeklődési területeim a macskák gyógyászata és a fogászat, de a műtőben is magabiztosnak érzem magam. Jelenleg 2 cica és egy ló büszke gazdája vagyok.

Miért fontos a fogászati ellátás?

Nemzetközi kutatások bizonyítják, hogy kisállataink 70%-a fogászati problémával küzd. Sokszor ezekre a problémákra nem derül fény időben, mivel a kutyák és a macskák nagyon ügyesen rejtik el fájdalmukat. Sokszor nincsenek árulkodó jelek, csak akkor, ha a gyulladás már előrehaladott állapotban van. Árulkodó jelek lehetnek például a bűzös lehelet, pofa piszkálása, az addig imádott száraztáp elutasítása vagy akár a csökkent étvágy. Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, mielőbb keresse fel állatorvosát.
A fogászati betegség a szervezet egészét érintő probléma, hiszen egy fog és a körülötte lévő szövetek gyulladása jelentős bakteriális gócként működik, amely hosszú távon károsíthatja belső szerveinket. A gyulladásos gócból a vérbe jutó baktériumok folyamatosan leterhelik az immunrendszert, szívbelhártya-gyulladást, vese és máj problémákat és számos más egyéb krónikus betegséget okozva.

Hogyan zajlik a fogászati kivizsgálás és kezelés?

  1. Konzultáció: A kórelőzmény felvétele után felmérjük a szájüreg állapotát és feljegyezzük az éber állapotban vizsgálható elváltozásokat (pl. az íny, a szájnyálkahártya és a fogkoronák állapotát). A fogak részletes vizsgálatára azonban ezek után, altatásban kerül sor. A teljeskörű fogászati kivizsgálásnak minden esetben része a fogászati röntgenképek elkészítése, mert kizárólag így láthatók
    a foggyökerek elváltozásai. A röntgenek alapján lehet megállapítani azt is, hogy fennáll-e felszívódási
    betegség, periodontalis betegség, vagy a fogbélüreget érintő gyulladás.
    Az altatásban történő fogászati kivizsgálást megelőzően, az általános állapotfelmérés részeként
    minden esetben kiegészítő vizsgálatokat végzünk. Információra van szükségünk annak érdekében,
    hogy el tudjuk dönteni, az állat biztonságosan altatható-e, illetve van-e egyéb olyan betegsége, ami az altatást vagy altatószer választást befolyásolhatja. A szükséges kiegészítő vizsgálatokról a konzultáció során egyeztetünk.
  2. Teljeskörű fogászati vizsgálat és kezelés: Az altatásban történő komplex vizsgálat első része a fogkő eltávolítása és a fogak polírozása. Ezt követi a fogászati röntgenképek elkészítése és a fogak periodontális szondával való vizsgálata. Az így kapott eredményeket minden esetben egy részletes fogászati kórlapon rögzítjük.
    Ezek után kerülhet sor a fogászati és szájsebészeti elváltozások kezelésére és a továbbiakban szükséges beavatkozások tervezésére.
  3. Kontroll vizsgálat: A beavatkozás után ellenőrizzük a szájüreg állapotát és a gyógyulási folyamatokat.